Biz Kimiz

İstanbul Gastronomi Merkezi;

Son yılların en çok rağbet gören mesleklerinden biri olan Profesyonel Aşçılık, Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik, Barista, Profesyonel Servis eğitimlerini veren bir Mutfak Okulu.

Profesyonel Aşçılık, Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik eğitimlerinde teorik ve pratik olarak iki bölümünden oluşan dersleri alan öğrenciler, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden onaylı sertifikalarını alarak mezun oluyorlar. Doğu Akdeniz Üniversitesi Sertifikası, uluslararası geçerliliği olan .(City&Guilds ve Wold Association Of Chefs Societie) ve bu sayede şef adaylarına dünyanın kapılarını açan çok değerli bir anahtar.

İGM’de öğrenciler, menü planlamadan bütçe kontrolüne, mesleki ingilizceden hijyene kadar birçok önemli konuda dört ay teorik ve pratik eğitim alıyor, sonrasında iki aylık stajlarını tamamlayarak sınava girmeye hak kazanıyorlar. Pratik ve teorik Mutfak Eğitimleri İstanbul Gastronomi Merkezi binasında yapılıyor.

Öğrencilerin, derslerin tamamlanmasının ardından girdikleri sınavda yüz üzerinden en az altmış puan almaları gerekiyor. Bu puanı alamazlarsa, ikinci kurtarma sınavı şansları bulunuyor. Şef adayları sınavı geçip hazırladıkları tezleri de teslim ettikten sonra sertifikalarını almaya hak kazanıyorlar.

İGM, aşçılık ve pastacılık ile ilgili tüm etkinliklere mekan sponsorluğu yaptığı için öğrencileri, piyasadaki birçok ünlü şef ile tanışma fırsatını yakalıyor ve daha mezun olmadan onlarla iletişim içerisinde oluyor.

İGM’nin kurum olarak öğrencilerine söylediği çok önemli söylemi var; bu da hayal satmadıkları, meslek öğrettikleri. Her meslek gibi aşçılıkta ve pastacılıkta hemen büyük paralar kazanılamayacağını ancak eğitimin ardından, giderek artan deneyime ve kendini geliştirmeye paralel olarak maaş ve imkanların artacağını öğrencilerine anlatıyorlar. Bu bilinçle eğitilen şef adayları çok daha sağlam ve güvenli bir duruşla gastronomi dünyasında yerini alıyor.

İGM’de , Doğu Akdeniz Üniversitesi ile Profesyonel Aşçılık, Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik dışında Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği, Servis Eğitimi, Mesleki İngilizce, Barista Intermediate gibi profesyonel eğitimler dışında hobi amaçlı mutfak eğitimleri ve kurumlara özel workshoplar da yapılıyor.

Ayrıca kurumlara ar-ge/ür-ge çalışmaları, mutfak danışmanlıkları (Menü oluşturma/Menü değiştirme, Reçetelendirme vs…) Ürün lansmanları, Food Styling gibi birçok konuda çözüm ortaklığı yapmaktadır.

Okulda, ayrıca yabancılar için Türk mutfağı workshop’ları da yapıyor. Seyahat acentalarının programlarına artık gastronomiyi de eklemesi ,özellikle yabancı turistlerin yoğun taleplerine yol açmış durumda. İGM’nin şefleri turistlere Türk Mutfağı’nı öğretmekten büyük bir keyif alırken, konukları da harika bir deneyim yaşıyorlar.

 

İGM’nin, sosyal sorumluluk projeleri de olmazsa olmazları arasında.

Eyüp Belediye’si ile ‘Kadınlara Meslek Edindirme’ ‘İşsiz Gençlere Meslek Edindirme’ ‘Engelsiz Mutfak’ projeleri,

ESKEP ile ‘Ev Kadınlarına Meslek Edindirme’projesi,

ŞEKER HAYAT ile Down Sendromlu Çocuklara Mutfak Eğitimleri halen devam eden projeleri…

İstanbul Gastronomi Merkezi verdiği hizmetleri her geçen gün geliştirip, daha da kaliteli olması için çabalayan ve bu çabanın asla bitmemesi gerektiğine inanan amatör bir ruha sahip, profesyonel bir kurum. Bu da onları yurtiçinde ve yurtdışında aranılan bir partner konumuna getirmiş durumda.

Merkez binası Eyüp’te olan okulumuzun ikinci şubesi Mall Of İstanbul’da açıldı…

Torunlar GYO ile global bir anlaşma yapan İGM, Mall Of İstanbul’da hem mutfak eğitimlerini hem de AVM’de çalışan tüm servis elemanlarının eğitimini üniversite onaylı olarak vermektedir.

İGM ayrıca; ATSO ile Mesleki Yeterlilik Kurumunun (MYK) İstanbul’da Aşçılık, Pastacılık ve Barista eğitimlerinde sınav merkezidir.

İGM yakında diğer yurtiçi ve yurtdışı farklı konseptlerdeki şubeleri ile de farklılık yaratmaya devam edecek.

İŞ ORTAKLARIMIZ

 • Doğu Akdeniz Üniversitesi
 • Torunlar GYO
 • Türes
 • Eyüp Sultan Belediyesi

ANA SPONSORLARIMIZ 

 • Eczacıbaşı Profesyonel
 • Arzum
 • Öztiryakiler
 • Pera Ankastre

ÜRÜN SPONSORLARIMIZ

 • Zade
 • Unox
 • Rational
 • Kaanlar